Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
Yönetim Paneli

E-Posta Hizmeti

Fabrika Aşaması

Fabrika aşaması

Ocak işletmesinden üretilen mermer blokların biçilerek dilimlere ayrılması mermer kesme ve işleme tesislerinde yani mermer fabrikasında yapılır. Biçilen her mermer dilimine levha (plaka) denilmektedir.
Dünyada mermer, kaplama ve döşemelik olarak genelde 2 cm'lik levhalar kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra döşemelikte 3 cm, kaplamada da 1 ve 1,5 cm'lik mermerlerin de kullanıldığı görülmektedir. Genelde bu levhalar 30x60cm, 30x30 cm, 20x60 cm ve 40x40 cm ebatlarında olmaktadır. ABD ve Anglosakson ülkelerinde 30,5x30,5x1 cm ve diğer ülkelerde bu özelliklerin yanı sıra 30x30x1 cm'lik fayanslar da talep edilmektedir. 2 cm'lik katrak plakaları en fazla aranan plaka tipi olup; sağlam, homojen ve mümkün olduğunca temiz kesimli büyük ebatlar tercih edilmektedir.
Türkiye'de yaygın olarak 30'a serbest olarak adlandırılan, özellikle 2 cm ve 3 cm kalınlığındaki plakalar kullanılmaktadır.
30x60x2cm,30x30x2cm, 40x40x2cm, 20x40x2cm döşemelikler, fayans, l cm'lik ve 2 cm'lik süpürgelikler, 3 cm'lik basamak, 2 cm'lik ve 3 cm'lik denizlikler yaygın olarak tüketilenlerdendir. 1,5 cm'lik özel kaplama plakaları da kullanılmaktadır. 2 cm'lik katrak plakaları masa-sehpa yapımında, 3 cm'lik katrak plakaları ise banko yapımında kullanılmaktadır. Ayrıca mermer kırıkları paledyen olarak taban kaplamalarında ve daha küçük parçalar ise dökme mermer veya mozaik yapımında kullanılmaktadır.
Dünyada en çok mermer tüketen ülke ABD'dir. Bunun yanında İngiltere, Orta Avrupa ve bazı Ortadoğu ülkeleri de kişi başına mermer tüketimi fazla olan ülkeler arasındadır. Dünyada üretilen mermerin hemen hemen tamamına yakın bir kısmı tüketilmekte olup, önemli bir stok yapılmamaktadır. Dünya mermer tüketiminin sürekli bir artış içinde olması beklenmektedir. Ancak, fiyatlar yüksek olduğu taktirde mermerin seramik, ahşap, polyester, metal ve suni mermer ile ikamesi söz konusudur.
Dünya doğal taş ticaretinde dikkat edilmesi gereken bir başka konu da ham taş ticaretinin islenmiş taş ticaretinden daha fazla arttığıdır. Bu durum üçüncü ülkelerin doğal taş işlemeye uygun teknolojilere sahip olmaya başlamalarının göstergesidir.

Hava Durumu
Anlık
Yarın
33° 38° 23°
Saat
Linkler