Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
Yönetim Paneli

E-Posta Hizmeti

Mermer Üretimi

Mermer üretimi

Mermer üretimi genellikle özel sektör tarafından yapılmaktadır. Mermer konusunda üretim teknolojisi; blok istihracı için ocak işleme ve blokların kesilmesi ile işlenmesi için mermer kesme ve işleme aşamasında olmak üzere iki kısımda ele alınması gerekir. Üretim teknolojisinin ağırlığını işletme yöntemleri oluşturmaktadır.

Ocak işletme aşaması
Mermer ocak işletmelerinde üretim hedefi, mermer kesme ve işleme tesisleri ile alıcı ve piyasanın istediği boyutlarda kırıksız ve çatlaksız sağlam mermer blokları çıkartmaktır. Mermer ocaklarında uygulanan başlıca üretim yöntemleri şunlardır:
I- Konvansiyonel Üretim: Oluk-kanal açma (patlatma), delik delme-üçlü kama (hidrolik basınç).
II- Mekanik Üretim: Helezon tel kesme, Elmas tel kesme, Zincirli kesicilerle kesme, Elmas disk kesicilerle kesme, Termal şok ile üretim, Hidrolik kesme (basınçlı su), Lazer ile kesme, Karma üretim.
Günümüzde hızla kullanımı artan ve yaygın olan yöntem elmas tel ile kesmedir. Son yıllarda jet-belt olarak da bilinen potkabaç türü kollu kesicilerin kullanımı artmaktadır. Bunun yanı sıra termal şok, İtalya'da denenmekte ve hidrolik kesme ile lazer teknolojisinden de bu alanda faydalanılmaya çalışılmaktadır.
Mermer ocaklarında uygulanan üretim yöntemleri genellikle kullanılan makine ve donanımla adlandırılırlar. Hangi üretim yöntemi ile olursa olsun hedef düzgün geometrik şekilli ve büyük boyutlu blok çıkarmaktır.

Hava Durumu
Anlık
Yarın
33° 38° 23°
Saat
Linkler